10 порад: як забезпечити дитині безпеку в Інтернеті

Сьогодні діти часто використовують Інтернет як для навчання, так і для розваги. Використання інтернет-технологій у навчанні може давати хороші результати. Але разом з тим виникає питання: як забезпечити безпеку дитини в мережі? Якщо ваші діти часто користуються Інтернетом, ймовірно, ви теж часто задумуєтесь над цим питанням.

Розглянемо 10 порад батькам, які допоможуть дитині зорієнтуватися у віртуальному світі і зберегти власну безпеку.

Як батьки і школа можуть разом навчити дитину правильно користуватися Інтернетом

Питанням безпеки дітей в Інтернеті в школі приділяється мало уваги, тому батьки теж повинні навчати цьому дитину. Якщо ви не знаєте, як це зробити – ви не одні. Сьогодні багато батьків стикаються з подібною проблемою. Це пов’язано з тим, що сучасні батьки у своєму дитинстві ще не настільки стикалися з інтернет-технологіями, наскільки з ними стикаються сучасні діти.

Цифрові технології багато в чому змінили те, як ми живемо, працюємо, розважаємося, вчимося і спілкуємося з іншими людьми. Сучасні діти стикаються з ними з ранніх років. Батькам цей цифровий світ іноді здається незвіданою територією. Можливо, ви навіть відчуваєте почуття провини, неспокою або розгубленості, коли бачите, наскільки Інтернет впливає на життя дитини.

Не варто очікувати, що в школі дитину повністю навчать безпеки в мережі. Однак важливо налагодити діалог з учителями та дотримуватися загальної стратегії. І батьки, і школа повинні бути єдині у своїй позиції з приводу безпечної поведінки дитини в Інтернеті. Така взаємодія допоможе не тільки навчити дитину правильно використовувати Інтернет, а й запобігати можливим проблемам або вирішувати їх у міру виникнення.

Дорослі можуть допомогти дитині навчитися відповідальної і безпечної поведінки в Інтернеті, і для цього не обов’язково бути експертами в області Інтернет-технологій. Тому, якщо ви не дуже добре розбираєтеся в гаджетах або цифрових технологіях, не варто хвилюватися. Залишайтеся на зв’язку зі шкільними вчителями дитини – так ви зможете виробити єдину стратегію щодо безпеки дитини в мережі.

10 порад батькам про безпеку дитини в Інтернеті

1. Не забороняйте дитині користуватися електронними пристроями

У засобах масової інформації можна знайти безліч страшних історій про те, яку небезпеку несе в собі Інтернет для дітей. Однак через потенційні ризики не можна допустити, щоб дитина відмовилася від інтернет-технологій, які можна використовувати для освіти і в особистих інтересах дитини. Ми живемо в цифровому світі, це об’єктивна реальність, і ми не можемо це змінити. Ми повинні пам’ятати, що цифрові технології можуть принести нам велику користь, якщо використовувати їх правильно.

Ризики використання Інтернету можна звести до мінімуму, якщо всі члени сім’ї будуть дотримуватися певних стратегій. Про це ми розповімо далі.

2. Цікавтеся тим, як дитина проводить час в Інтернеті

Розмовляйте з дитиною про те, що їй цікаво в мережі. Цікавтеся її захопленнями і іноді проводьте час в Інтернеті разом: дивіться відео, займайтеся творчістю тощо.

Переконайтеся, що ви знаєте, які у дитини улюблені програми і сайти. Ознайомтеся з їх змістом і постарайтеся зрозуміти, чого вони навчають дитину.

3. Пам’ятайте, що ви несете відповідальність за своїх дітей

Пам’ятайте, що в будь-якому випадку ви залишаєтеся батьками для своїх дітей і несете за них відповідальність. Встановіть обмеження для дитини, використовуйте програми батьківського контролю, за допомогою яких ви зможете блокувати сайти, які не відповідають віку дитини. Але навіть використовуючи такі програми, пам’ятайте, що вони не вирішують всіх проблем.

4. Встановіть правила для всієї родини

Обговоріть з членами сім’ї правила використання електронних пристроїв і Інтернету. Їх повинна дотримуватися не тільки дитина, але і всі члени сім’ї. Дозвольте дитині брати участь в обговоренні правил та пропонувати свої ідеї.

У правилах ви можете визначити місця, у яких можна буде використовувати електронні пристрої (наприклад, у ліжку, за столом тощо.). Також домовтеся про те, що не можна ховати електронні пристрої. Це допоможе вам забезпечити безпеку дитини в Інтернеті.

5. Навчіть дитину конфіденційності в Інтернеті

Розкажіть дитині, як важливо тримати особисту інформацію в таємниці і не афішувати її в Інтернеті (у соцмережах, блогах, на форумах тощо.). Особиста інформація включає в себе ім’я та прізвище, адресу, номер телефону, паролі й дату народження.

Крім цього, є певні теми, на які не потрібно висловлюватися в Інтернеті. Не варто висловлювати особисту думку з будь-яких питань, розповсюджувати особисті дані інших людей тощо. Цей список можна продовжувати. Поговоріть про це з дитиною і поділіться своїм досвідом.

6. Навчіть дитину мислити критично в Інтернеті

Поясніть дитині, що не все, що вона читає і бачить в Інтернеті, є правдою. Сьогодні, щоб знайти в мережі потрібну інформацію, людина повинна пробиратися крізь велику кількість інформаційного сміття і відволікаючих чинників. Дітям потрібен час, щоб зрозуміти це, тому їм потрібно ваше керівництво.

7. Завжди залишайтеся відкритими для дитини

Дуже важливо регулярно говорити з дитиною про те, що вона робить в Інтернеті. Заохочуйте дитину розповідати вам, якщо у неї виникнуть будь-які проблеми в Інтернеті. Обговоріть з нею, як потрібно себе вести, якщо в мережі вона зіткнеться з чимось, що її занепокоїть (наприклад, закрити сайт, повідомити вам тощо).

Завірте дитину, що ви не будете її карати або забороняти їй користуватися Інтернетом, якщо в мережі у неї виникнуть будь-які проблеми. Дитячі психологи взагалі не рекомендують використовувати електронні пристрої в якості заохочення або покарання. Інакше дитина не буде вам розповідати про свої проблеми зі страху, що її покарають.

8. Підтримуйте баланс

Заохочуйте дитину розподіляти свій особистий час: не тільки сидіти в Інтернеті, але і гратися, проявляти фізичну активність, приділяти час своїм хобі тощо. Будьте уважні до того, щоб надмірний час за комп’ютером не призвів до проблем зі здоров’ям (наприклад, до порушень постави, зору, слуху тощо).

Сьогодні експерти з дитячого розвитку багато говорять про те, що часте використання комп’ютера шкодить. Разом з тим немає однозначної відповіді на питання: скільки часу дитині можна сидіти за комп’ютером. Все залежить від того, що саме дитина робить в Інтернеті. Творчість і навчання в мережі однозначно приносить більше користі, ніж пасивний перегляд роликів.

Крім того, використання Інтернету в відповідний для цього час набагато корисніше, ніж використання його вночі або коли дитина повинна займатися чимось іншим (наприклад, їсти, вчити уроки тощо). Тому іноді можна дозволити дитині довше посидіти в мережі в її вільний час, щоб у неї не виникало спокуси робити це в інший час.

9. Звертайте увагу на вікові обмеження

Багато популярних інтернет-сервісів (наприклад, Youtube, Instagram тощо) містять контент, який має обмеження за віком. Ці обмеження існують для того, щоб забезпечити безпеку дитини.

Не дозволяйте дитині реєструватися на сайтах, які не відповідають її віку. Якщо ж зміст відповідає її віку, переконайтеся, що вона дотримується приватності своїх персональних даних, і що ніхто інший не має доступу до її облікового запису.

10. Займайтеся самонавчанням

Сьогодні в мережі можна знайти багато матеріалів і навчальних курсів про безпеку в Інтернеті. Вивчайте їх, щоб розібратися в цьому питанні. Суть у тому, щоб стати хорошим прикладом для дитини в плані безпеки в Інтернеті. Діти помічають всі наші звички користування Інтернетом. Тому важливо самим дозувати час, який ми проводимо в мережі, дотримуватися правил безпеки тощо.

Інтернет та цифрові технології багато в чому покращують наше життя. Те, що раніше здавалося недосяжним, за допомогою Інтернету можна робити з легкістю. Сьогодні у нас з’являється набагато більше можливостей, щоб спілкуватися, вчитися і розвиватися. Однак ми не хочемо, щоб Інтернет ставив під загрозу основні потреби дитини, такі як сон, реальне спілкування з однолітками, фізична активність, харчування та ігри. Це аксіома: не дивлячись на те, що наше життя з появою Інтернету сильно змінюється, основні людські потреби залишаються незмінними.

Придумайте стратегії, які допоможуть дитині використовувати Інтернет не на шкоду її розвитку і корисних звичок. Зрозуміло, у деяких випадках інтернет-технології цьому сприяють. Наприклад, за допомогою скайпу можна спілкуватися з родичами, які живуть в іншому місті, а за допомогою додатків – вчити іноземні мови або займатися творчістю.

Поки Інтернет не ставить під загрозу безпеку дитини і її основні потреби, вів може приносити дітям користь. Давайте допоможемо в цьому нашим дітям

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *