З 1 вересня російськомовні школи почали перехід на державну мову навчання

Близько 200 тисяч здобувачів освіти, які раніше навчалися російською, вивчатимуть дисципліни українською мовою.

Відповідно до Конституції України, Закону України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» мовою навчального процесу в Україні є державна – українська – мова, тому сьогодні розмови про користування іншими мовами у процесі навчання є не більш ніж політичним питанням. Про це в ефірі «Українського радіо»сказав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Мені, як Уповноваженому із захисту державної мови, народному депутатові України 8 скликання і співавторові закону «Про освіту», досить важливо знати, наскільки якісно і професійно втілюється, зокрема, стаття 7 Закону України «Про освіту» – мова навчання в наших українських школах. Відповідно і до Конституції України, і законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Тому варто наголосити, що не більше ніж політичним питанням є розмови про користування іншими мовами у процесі навчання, – розповів мовний омбудсмен.

За його словами, сьогодні близько 200 тисяч здобувачів освіти, які раніше навчалися російською, вивчатимуть дисципліни українською мовою.

Це та категорія здобувачів освіти, яка з 1 вересня переходить на стовідсоткове вивчення усіх дисциплін державною мовою. Є ще дві категорії, для яких перехід на українську мову навчання відбуватиметься поступово. Для тих, хто належить до корінних народів (насамперед йдеться про дітей з кримськотатарської громади), мова навчання у початковій школі може здійснюватися мовою нацменшини, а починаючи з середньої і старшої школи кількість дисциплін українською мовою буде збільшуватися до 80%. Друга категорія – це представники тих громад, мови яких належать до мов Європейського Союзу. У них також є право у початковій школі використовувати у навчанні їхню мову, у середній школі дисципліни українською мають складати від 20% до 40%, а у старшій – до 60%, –наголосив Тарас Кремінь.
[/tds_council]

Мовний омбудсмен додав, що йому, як співавторові мовних законів, дуже важливо розуміти, що Україна матиме після реалізації цих законодавчих змін.

Говорячи про наших дітей, ми хотіли б бачити їх не тільки відповідальними, компетентними, розумними й мудрими громадянами України, але й такими громадянами, які володітимуть державною мовою, успішно складатимуть іспити, ДПА, ЗНО з української мови. І нам не буде соромно, ми не будемо ховати очі перед своєю громадою, перед своїми ж дітьми за те, що 29 років «забалакуємо» проблему української мови, а полігоном для цих спекуляцій стає освіта. Коли я побачив, що цього року у нас, за даними МОН, тільки 8 дітей з усієї України склали ЗНО з української мови на 200 балів (минулого року їх було 17), – то така динаміка мене не влаштовує, –  зазначив Уповноважений із захисту державної мови.

Тарас Кремінь підкреслив: він переконаний, що жодних політичних спекуляцій довкола мови навчання бути не може.

Органи управління освітою, так само як і батьківські колективи, сьогодні свідомі того, що державна мова – українська – повинна бути з 1 класу. А ми повинні іти назустріч тим громадам, які є свідомими й відповідальними. Що більше мов знає дитина, здобувач освіти, то більше у неї можливостей для реалізації себе і в Україні, і у світі, – акцентував увагу мовний омбудсмен.

Нагадаємо, що з 1 вересня російськомовні школи в Україні переходять на українську мову навчання. 

Джерело: https://vse.ee/qti

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.