Чи вплине рішення про необов’язкове складання ДПА на рейтингові бали ЗНО? Роз’яснення УЦОЯО

Учасникам зовнішнього незалежного оцінювання не варто хвилюватися за рейтингові бали.

22 червня Володимир Зеленський підписав ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань завершення 2019/2020 навчального року» згідно з яким, випускники закладів освіти звільняються від обов’язкового ДПА у формі ЗНО.

Відтак, більшість учасників ЗНО та їхніх батьків занепокоєні, що такий крок спричинить зміни в обсягах популяції учасників тестування, а це, своєю чергою, може вплинути на результати тих, хто збирається проходити ЗНО.

В УЦОЯО коментують це так, що процедура визначення рейтингових балів учасників ЗНО дає змогу чиннику зміни обсягу популяції учасників тестування не позначатися на результатах тієї частки учасників, які проходитимуть тестування для вступу до закладів вищої освіти.

Чинна наразі процедура визначення результатів відбувається за певним алгоритмом, який складається з таких основних етапів:

  • експертні комісії усіх регіональних центрів оцінювання якості освіти колегіально встановлюють порогові бали із предметів тестування;
  •  відсікають учасників, які не набрали прохідного бала;
  • визначають результати учасників, які залишилися, шляхом урахування відсотка набраних кожним учасником тестових балів, а також рейтингового місця кожного з учасників.

За такої процедури особливого значення набуває прохідний бал. Для його визначення члени експертних комісій ураховують як статистику завдань (який відсоток учасників виконав те чи те завдання), так і їх змістові характеристики (чи має те чи те завдання виконати навіть мінімально підготовлений учасник відповідно до вимог Державного стандарту).

Саме тут є можливість дещо нівелювати вплив чинника зміни обсягів популяції учасників тестування у 2020 році. З цією метою Український центр оцінювання якості освіти поінформує членів експертних груп щодо важливості враховувати під час визначення порогових балів із предметів специфіки цьогорічної популяції учасників тестування з метою уникнути ризиків зниження їхніх рейтингових балів за підсумками ЗНО.

Наголошуємо, що загалом чинник зміни обсягів популяції цьогорічних учасників тестування не має суттєво вплинути на рейтингові бали учасників, адже насправді частина тих, хто проходитиме ЗНО для вступу до закладів вищої освіти, не змінилася, тобто в рейтингу вони як змагалися, так і змагатимуться лише одне з одним.

УЦОЯО повідомляють, що певні труднощі можуть виникнути під час порівняння результатів цьогорічних тестувань і минулого років. Тож тогорічні результати були використання для змоделювання ситуації. За деякого зменшення порогового бала УЦОЯО змогли отримати такі таблиці переведення тестових балів у шкальовані, які дадуть змогу не дискримінувати цьогорічних учасників ЗНО у порівнянні з тогорічними.

Отже, побоювання учасників цьогорічного тестування щодо можливого негативного впливу на їхні рейтингові бали ЗНО перебільшене. Український центр оцінювання якості освіти доклав максимальних зусиль, щоб мінімізувати можливі ризики.

Переконані, що кожен учасник отримає саме той бал, що відповідає зусиллям, яких він доклав, аби опанувати навчальні предмети впродовж років свідомого навчання

, – зазначили в Українському центрі оцінювання якості освіти.

Джерело

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *