Аналізуємо ресурси, що допомагають зорієнтуватись у розмаїтому світі професій разом із клубом «lifecell Campus».
Дизайнер віртуальної реальності, куратор персонального контенту, біохакер, космічний гід. Звучить дещо фантастично? Але це перелік професій, які з’являться на ринку праці до 2025 року згідно з даними дослідження «Microsoft Surface» і «The Future Laboratory».
Світ стрімко змінюється. Значна частина буденної роботи людей вже автоматизується завдяки комп’ютерним програмам, з’являються нові спеціальності, а деякі професії зовсім відходять у минуле.
Епідемія коронавірусу та пов’язаний з нею карантин поставив перед суспільством нові виклики, коли неабиякою перевагою може стати можливість працювати дистанційно. Не кожен фах дає змогу працювати з дому.
Як за таких обставин не розгубитися і правильно визначитися з майбутньою спеціальністю?
Навіть у швидкоплинному світі найголовніше, щоб професія була до вподоби та допомагала реалізовувати здібності, таланти і прагнення людини. У цьому допоможуть цікаві тести на профорієнтацію.
ТОП 5 тестів, що стануть тобі у пригоді
1. Це популярний тест Голланда для визначення професійних типів особистості, який широко застосовується в країнах Європи. Тест розробив американський вчений, професор психології. Ця методика призначена для школярів, а також дорослих, які хотіли б змінити професію.
У цьому тесті професії вказано попарно. З кожної пари потрібно виокремити саме ту професію, якій надаєш перевагу (84 фахи, з яких необхідно вибрати 42). Потім за допомогою ключа до тесту можна дізнатися, до якого професійного типу ти належиш: реалістичного, інтелектуального, соціального, конвенційного, підприємницького чи артистичного.
2. Ще одним популярним тестом, який допомагає визначити свої вподобання та здібності, є діагностична методика литовського психолога Л. Йовайши. Цей тест Підказує, який вид діяльності найкраще відповідає характеру людини. Складається з 30 запитань.
А ці три тести допоможуть усебічно розкрити твої таланти:
3. Методика визначення загальних творчих здібностей людини. Тест складається з 20 тверджень, з якими потрібно погодитись або ні.
4. Методика дослідження спеціальних здібностей людини. Тест налічує 42 твердження, біля яких потрібно позначити, згоден ти з ними чи ні.
5. Методика дослідження вольової організації особистості. Тест складається з 56 тверджень, з якими потрібно погодитись або ні. Дозволяє визначити, до яких професій у школяра є схильність.
Більше тестів на сайті proforientator.info.
Ще одним способом, що допоможе вибрати майбутній фах, є спілкування з представниками тієї професії, якій ти віддаєш перевагу. Фахівець може розгорнуто описати плюси та мінуси, а також тривожні тенденції своєї спеціальності. Таких знавців можна знайти у соцмережах.
Деякі блогери і користувачі досить відверто описують «внутрішню кухню» власної роботи, викладають фото, охоче спілкуються з підписниками. Але дехто з них дуже прикрашає дійсність, тому краще звернутися за порадою до декількох представників обраної професії як у соцмережах, так і в реальному житті.
Є ще один показник, на який важливо орієнтуватися абітурієнту — майбутня зарплатня.
Не хлібом єдиним… Чи хлібом?
Професія повинна не лише приносити задоволення, але й бути прибутковою. Саме тому після проходження тестів на профорієнтацію важливо дізнатися, як оплачується праця в тій чи іншій галузі. Ми зібрали посилання, які допоможуть тобі переглянути вакансії з найвищою зарплатнею.
ТОП 5 найприбутковіших професій у лютому 2020 року в Україні >>>
Скільки можна заробляти в IT >>>
ТОП 10 найприбутковіших робітничих професій від Міністерства освіти і науки >>>
Водночас потрібно пам’ятати, що ситуація на ринку праці постійно змінюється і високооплачувані професії можуть перестати бути такими завтра. Тому важливо моніторити інформацію та читати статті про те, які вакансії будуть актуальними в майбутньому. Це допоможе уникнути типових помилок, обираючи фах.
5 типових помилок при виборі майбутньої професії
Сьогодні дуже рідко можна спостерігати ситуацію, коли людина все життя обіймає лише одну посаду. У добу Інтернету можна працювати в різних сферах, а отримати нову спеціальність можна навіть самотужки на онлайн-курсах. Тому неправильний вибір професії не є катастрофою. Проте, якщо знати найтиповіші помилки стосовно майбутнього працевлаштування, можна зробити кращий вибір. Ось декілька з них:
1. Інформація понад усе. Читай, дивись, аналізуй. Вибирати професію без докладного вивчення всебічної інформації про неї є дуже прикрою помилкою.
2. Друг агітує вступати разом? Вибір професії «за компанію» є невдалою ідеєю. У твого товариша інший характер та інтереси, тож варто визначитися самому, зважаючи на свої таланти.
3. Полюбляєш театр чи кіно та мрієш бути популярним як улюблений актор? Дуже часто майбутні абітурієнти помічають лише привабливий бік професії. Колись майже всі хлопчики хотіли бути космонавтами, а зараз багато хто хоче стати програмістом. Проте, окрім приємних моментів на кшталт високої зарплатні, ця спеціальність має свої труднощі.
Так, представник IT-галузі повинен багато працювати, постійно навчатися, вдосконалюватися та швидко реагувати на зміни в IT-індустрії, а також вільно володіти англійською мовою. Представники цієї професії страждають від гіподинамії та пов’язаних з нею проблем зі здоров’ям.
4. Подобаються уроки одного з викладачів? Гарний вчитель здатен прищепити любов до свого предмету. Утім, однієї цікавості тут замало. Потрібно знати, ким ти будеш працювати по закінченню навчання та загальні перспективи.
Наприклад, для любителів біології є варіанти стати лікарем, ветеринаром, фармацевтом, дієтологом, зоологом, генетиком, вірусологом, агрономом, інженером лісового господарства, екологом, селекціонером або меліоратором. Бажаєш стати одним із них? Якщо ні, то не варто вибирати професію під впливом харизматичного викладача.
5. Залюбки дивишся серіали «Швидка допомога», «Доктор Хаус», «Скліфосовський»? Медики у кіно можуть бути дуже привабливими і яскравими, справжніми героями, а можуть бути і циніками, що викликають суперечливі почуття.
Важливо пам’ятати, що фільм — це плід уяви його авторів, а не реальне життя. Не варто вибирати спеціальність під впливом серіалів, де відбувається романтизація певних професій.
Ось ще декілька ресурсів, які допоможуть батькам і школярам зорієнтуватися щодо фахового майбуття.
Корисні ресурси для абітурієнтів
Платформа профорієнтації Державної служби зайнятості
Окрім профорієнтаційних платформа містить також тести на аналітичні здібності, стресостійкість, схильність до підприємницької діяльності тощо.
lifecell Campus
Суперкорисний ресурс для студентів. Пропонує вигідні пропозиції та знижки на навчання, розваги і ще купу всіляких цікавинок.
Смартія
Сайт містить безліч порад, лайфхаків, розповідей професіоналів різних спеціальностей, посилання на професійні форуми і багато іншого.
КудаПоступать
Це платформа для школярів, абітурієнтів і батьків, яка містить інформацію про навчальні заклади в Україні та за кордоном, розповіді про різні професії тощо.