Міністерством розвитку економіки затверджений професійний стандарт за професією «Практичний психолог закладу освіти», який визначає основну мету та особливості професії практичних психологів у закладах освіти.
Норми документа в першу чергу рекомендовано використовувати для створення освітніх програм закладами вищої освіти та для підвищення кваліфікації практичних психологів.
Також затверджений професійний стандарт є інструментом для створення посадових інструкцій та підготовки молодих фахівців, а також для самооцінювання та оцінювання діяльності практичного психолога й підвищення кваліфікації та професійного розвитку педагога.
Загалом професійний стандарт визначає сім трудових функцій, серед яких здійснення психологічної профілактики та діагностики, надання психологічної допомоги, здійснення професійного розвитку, співпраця з учителями щодо організації освітньої діяльності, підтримка психологічно безпечного освітнього середовища, а також здійснення організаційно-методичної діяльності під час виконання трудових функцій.
Окрім того, у межах кожної трудової функції прописані загальні та професійні компетентності, якими має володіти психолог.
У Міністерстві освіти наголошують на важливості дати можливість практичним психологам користуватися професійним стандартом певний час. Тільки після цього стандарт рекомендують застосовувати у ході перевірки роботи практичного психолога під час атестації або сертифікації.