Освіта.ua пропонує учасникам зовнішнього незалежного оцінювання скористатися онлайн-хрестоматією, що містить скорочені версії творів української літератури, передбачених програмою ЗНО.
До онлайн-хрестоматії вміщено скорочені версії всіх епічних, ліро-епічних і драматичних творів з програми зовнішнього оцінювання.
Кожна сторінка хрестоматії присвячена певному твору, опрацювання якого потрібне для успішного складання тесту. Тут представлені три варіанти тексту: скорочена версія, переказ і дуже стислий переказ кожного твору.
Скорочена версія – це текст, підготовлений у форматі хрестоматії за програмою ЗНО. Учасники зможуть швидко опрацювати твір у тому вигляді, що якнайкраще підходить для розуміння його композиції, ідейно-тематичного змісту та художніх особливостей. Текст скорочено так, щоб, прочитавши його, випускники були максимально готові до виконання завдань з української літератури.
Переказ – це текст, у якому лаконічно відтворено зміст твору. До стислого переказу додано найважливіші цитати, що знадобляться під час виконання завдань ЗНО з української літератури та стануть у пригоді для написання власного висловлення з української мови. У переказі також коротко схарактеризовано тему, ідею та образи твору.
Дуже стислий переказ – максимально лаконічний виклад змісту твору. Він дозволить швидко ознайомитися з композицією, образами, темою та ідеєю літературного твору. Це допоможе максимально швидко підготуватися до виконання завдань з української літератури. Опрацювавши зміст твору й переглянувши важливі цитати з нього, учасники також зможуть навести влучний приклад у власному висловленні з української мови.
На сайті доступні двадцять сім сторінок, присвячені таким програмовим творам:
- «Слово про похід Ігорів»;
- «Енеїда» Іван Котляревський;
- «Наталка Полтавка» Іван Котляревський;
- «Катерина» Тарас Шевченко;
- «Кавказ» Тарас Шевченко;
- «Сон» Тарас Шевченко;
- «І мертвим, і живим, і ненарожденним …» Тарас Шевченко;
- «Чорна Рада» Пантелеймон Куліш;
- «Кайдашева сім’я» Іван Нечуй-Левицький;
- «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» Панас Мирний;
- «Мартин Боруля» Іван Карпенко-Карий;
- «Захар Беркут» Іван Франко;
- «Мойсей» Іван Франко;
- «Тіні забутих предків» Михайло Коцюбинський;
- «Intermezzo» Михайло Коцюбинський;
- «Камінний хрест» Василь Стефаник;
- «Valse mélancolique» Ольга Кобилянська;
- «Лісова пісня» Леся Українка;
- «Я (Романтика)» Микола Хвильовий;
- «Майстер корабля» Юрій Яновський;
- «Місто» Валер’ян Підмогильний;
- «Мина Мазайло» Микола Куліш;
- «Зачарована Десна» Олександр Довженко;
- «Модри Камень» Олесь Гончар;
- «Три зозулі з поклоном» Григір Тютюнник;
- «Маруся Чурай» Ліна Костенко;
- «Тигролови» Іван Багряний.