15 ефективних порад щодо виховання дошкільнят

Дошкільнята енергійні, непосидючі й цікаві. І це постійно тримає батьків у напрузі. Дошкільний вік – це етап, коли діти багато дізнаються про навколишній світ і набувають нових навичок. Це звучить прекрасно, але усі батьки дошкільнят знають, як складно впоратися з їх невгамовною енергією.

Розглянемо кілька порад щодо виховання дошкільнят.

1. Розвивайте у дитини навички спілкування

Комунікативні навички дошкільнят дуже важливі. Чим краще вони розвинені, тим краще дитина може ладнати із іншими дітьми й вихователями, коли йде в дитячий садок.

2. Навчіть дитину бути хорошим слухачем

Батьки добре знають, як важко впоратися з дошкільником, коли він вередує. Проте, у дитячому саду йому доведеться брати участь у різних заняттях: співати, малювати, слухати пояснення вихователя тощо. Все це вимагає від нього посидючості і концентрації уваги. Якщо ви навчите його бути хорошим слухачем, це допоможе йому активно брати участь у всіх заходах у дитячому садку.

3. Заохочуйте командну роботу

Коли дитина піде в дитячий сад, вона буде щодня проводити більшість свого часу разом з іншими дітьми і вихователями, займатися різними груповими заняттями тощо. Це вимагає навичок командної роботи. Ви можете розвинути цей навик у дитині, граючи в ігри з нею вдома.

4. Навчіть дитину дотримуватись інструкцій

У дитинстві ми вчимося чомусь новому, дотримуючись інструкцій та вказівок. Однак для дитини це може бути складно, якщо вона не знає, як слідувати вказівкам. У дитячому садку дитина отримує вказівки від вихователя, беручи участь у різних заняттях, часто ігрових.

Навчіть дитину, як слідувати інструкціям, граючи з нею в ігри. Давайте їй веселі завдання і виконуйте їх разом з дитиною.

5. Навчіть дитину працювати з канцелярськими товарами

У дитячому садку дитина багато часу бере участь в заняттях, які вимагають використання таких предметів, як олівці, фломастери, ножиці, пластилін, клей тощо. Ви можете допомогти дитині навчитися правильно поводитися з такими предметами. Заохочуйте дитину малювати й писати. Ви можете навчити її писати букви, цифри тощо.

6. Заохочуйте дитину бути більш самостійною

Часто батьки вдома постійно прибирають за дитиною іграшки або посуд після прийому їжі. Однак, коли дитина йде в дитячий садок, батьки не можуть бути поруч з нею.

Заохочуйте дитину бути самостійною. Навчіть її самостійно мити руки, витирати ніс або рот тощо. Якщо дитина вміє виконувати такі нескладні дії, це формує у неї почуття відповідальності і самостійності. У старшому віці це буде для неї дуже корисно.

7. Встановіть розпорядок

Дуже важливо встановити для дитини режим. Визначте їй час для ігор, прийому їжі, сну й інших дій. Це не тільки привчить дитину до дисципліни, але і допоможе вам ефективніше розпоряджатися своїм часом. Ще однією перевагою є те, що після цього вам не потрібно буде кожен раз нагадувати дитині, щоб вона вчасно поїла або лягла спати.

8. Намагайтеся бути не надто суворим до дитини

Дисципліну не потрібно плутати зі строгістю. Якщо поводитись із дитиною надто суворо, вона часто стає впертою. Замість цього говоріть з дитиною по-дружньому, завоюйте її довіру, щоб вона могла спілкуватися з вами без страху. Це також зміцнить ваш емоційний зв’язок з нею.

9. Не піддавайтеся на істерики дитини

Не будучи надто суворим, не варто бути і занадто м’яким до дитини. Знайдіть баланс у взаєминах з дитиною. Якщо дитина впадає в істерику, не ігноруйте її. Якщо істерика дитини викликана чимось конкретним, переведіть її увагу на щось інше. Найкраще, що ви можете зробити в таких випадках – визначити причину такої поведінки. Можливо, дитина голодна, погано виспалась або втомилась.

10. Не ставтеся до дитини так само, як до дорослого

Деякі батьки очікують дуже багато від своєї дитини. Постарайтеся зрозуміти, що дитина ще вчиться і розвивається, що вона все ще дитина. Не чекайте від дитини, що вона буде відразу ж правильно розуміти всі ваші слова.

Проявіть терпіння і дозвольте дитині вчитися і розвиватися у своєму індивідуальному темпі. Заохочуйте її вчитися і докладати зусиль для досягнення цілей. Цікавтеся, що цікавить і мотивує дитину. Проявляйте творчий підхід, коли ви даєте дитині завдання. Слідкуйте за тим, щоб це приносило задоволення вам обом, а не було просто рутинною роботою, яку необхідно виконати.

11. Не будьте батьками, які завжди кажуть «ні»

У вихованні дитини це може бути складно, проте є способи зробити це. Намагайтеся не зловживати словом «ні» в спілкуванні з дитиною. Серце дитини досить чутливе, і їй може здаватися, що її не люблять, якщо ви часто їй відмовляєте. Більш того, дитина може збунтуватися. Спробуйте поговорити з дитиною на її рівні; якщо вам все ж потрібно відмовити їй, поясніть причину.

12. Хваліть дитину за хорошу поведінку

Похваліть дитину, якщо вона щось зробила добре. Це є для неї позитивним підкріпленням. З іншого боку, якщо дитина погано поводиться, вкажіть їй на це. Так дитина зрозуміє, що погані вчинки завжди мають для неї наслідки.

13. Не чекайте від дитини занадто багато

Кожна дитина індивідуальна і вчиться в своєму темпі. Зрозуміло, як батьки ви будете мати стосовно неї певні очікування. Однак також важливо розуміти можливості своєї дитини і прийняти їх. Не вимагайте від дитини занадто багато – пам’ятайте, що вона ще дитина. Створіть дитині збалансований графік, зручний для неї.

14. Показуйте дитині хороший приклад

Дитина більшість свого часу проводить з вами. Те, як ви себе поводите, що і як ви робите, – все це впливає на її розвиток. Будьте для дитини прикладом для наслідування, щоб вона могла навчитися у вас чогось хорошого.

15. Створюйте сильні зв’язки

Виховання дитини може виявитися складним завданням. Але і для дітей, і для батьків це етап розвитку. Для батьків важливо займатися разом з дитиною веселими заняттями. Спільна робота допоможе вам зміцнити довіру і емоційний зв’язок з дитиною. Ви повинні бути для своєї дитини батьками і в той же час друзями, на яких вона завжди може покластися.

Помилки, які допускають батьки у вихованні дітей

Всі батьки бажають своїм дітям всього найкращого. Однак іноді хороші наміри батьків мають неприємні наслідки або демотивують дитину. Розглянемо кілька типових помилок і порад, які допоможуть батькам їх уникнути.

1. Поганий приклад

Маленькі діти в усьому повторюють своїх батьків. Для них ви у всьому є прикладом. Якщо ви хочете прищепити хороші звички своїй дитині, спочатку змініться самі. Не варто очікувати, що дитина почне харчуватися здоровою їжею, якщо ви самі їсте фаст-фуд. Хороший приклад принесе дитині велику користь.

2. Згода з дитиною в усьому

Батьки дошкільнят часто настільки обожнюють свою дитину, що не можуть сказати їй «ні». Однак не можна завжди і в усьому погоджуватися з нею. Не дозволяйте дитині маніпулювати вами. Коли необхідно сказати «ні», скажіть це чітко. Поясніть дитині свою відмову.

3. Надмірна опіка

Це цілком природно, що батьки захищають своїх дітей. Але надмірна опіка заважає їх росту і розвитку. Дитина дуже сильно покладається на вас багато в чому.

Заохочуйте дошкільника самостійно робити те, що йому під силу. Наприклад, якщо під час прогулянки дитина спіткнеться і впаде, не поспішайте кидатися їй на допомогу. Нехай вона навчиться вставати самостійно.

4. Підкуп

Батьки часто підкуповують дітей солодощами або іграшками, коли їм потрібно, щоб дитина щось зробила. Однак це вирішує проблему лише на короткий час. Наприклад, якщо ви пропонуєте дитині шматочок торта в обмін на те, що вона з’їсть овочі, це не привчить її до здорового харчування. Більш того, дитина може почати ще більше не любити овочі.

5. Порівняння з братами і сестрами

Батьки часто забувають, що кожна дитина по-своєму унікальна. Не порівнюйте дитину з її братами і сестрами. Така поведінка збентежить її і змусить відчувати, що її не люблять. Через це у дитини може з’явитися ненависть до братів чи сестер.

Виховання дошкільника – складне завдання, але це може виявитися і дуже веселим заняттям. Ви станете свідком багатьох важливих подій в житті вашої дитини. Переконайтеся, що ви не нав’язуєте дитині свої ідеї. Замість цього досліджуйте, що мотивує і цікавить саме її. Спілкуйтеся з нею по-дружньому.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *