Відповіді на ТОП-питання професійної та фахової передвищої освіти

Т.в.о. Міністра освіти Любомира Мандзій відповіла на найважливіші запитання стосовно професійної освіти.

Про закінчення дистанційного навчання, облік занять, оплату під час карантину, атестацію випускників профтехів – Любомира Мандзій дала відповіді на найрозповсюдженіші запитання. 

 • Як закінчиться навчальний рік у профтехах?

Навчальний рік у закладах професійної освіти має завершитися дистанційно відповідно до термінів, визначених робочими навчальними планами за кожною конкретною професією. Для учнів невипускних груп заклади відкоригували навчальні плани, і зараз вивчення теоретичного матеріалу продовжується онлайн. Практична ж частина перенесена на наступний навчальний рік.

 • Як буде проходити державна кваліфікаційна атестація випускників профтехів?

Випускникам, для яких завершення навчального року і державна кваліфікаційна атестація припали на період карантину, ми рекомендуємо організувати її у дистанційній формі. Якщо ж для допуску до кваліфікаційної атестації у випускника повністю або частково відсутні оцінки за виробничу практику, а проведення її у дистанційному форматі неможливе через особливості професії, пропонуємо враховувати оцінки учня з виробничого навчання.

 •  Чи є особливості у дистанційній роботі з учнями профтехів?

Освітній процес має відповідати розкладу, який становить не більше 36 годин на тиждень. Виробниче навчання і виробнича практика організовуються з використанням технологій дистанційного навчання. Проведення занять педагоги і майстри виробничого навчання фіксують у журналах з відповідними примітками.

 • Чи є рекомендовані матеріали для роботи з учнями закладів профосвіти?

Ми не обмежували викладачів спецдисциплін і майстрів виробничого навчання переліком ресурсів для роботи. Разом з тим на сайті та у листах Міністерства є низка платформ, які стануть у нагоді:
розділ на сайті https://bit.ly/393N4Rh
лист МОН https://bit.ly/2xKKwe9

 •  Як відбуватиметься оцінювання з предмета “фізична культура”?

Оцінювати досягнення учнів з предмета “Фізична культура” рекомендуємо за результатами І семестру та з урахуванням оцінок, отриманих до 12 березня. Якщо учні під час карантину виконували завдання, то відповідні результати також слід враховувати.

 •  Як відбуватиметься виробниче навчання з окремих професій, які передбачають велику практичну частину?

Якщо під час здобуття професії можна організувати виробниче навчання і практику дистанційно, пропонуємо використовувати таку форму навчання. Наприклад, такі професії – агент з організації туризму, оператор з обробки інформації та програмного забезпечення, обліковець з реєстрації бухгалтерських даних, секретар керівника та навіть пекар (кондитер). Для професій, за якими виробничу практику неможливо адаптувати до вимог дистанційного навчання, її можна перенести на період після закінчення карантину, якщо це дозволяє графік організації освітнього процесу. За умови продовження карантину, для груп, у яких виробнича практика за навчальними планами розпочалася у березні-квітні, передбачається дозволити її проходження з дотриманням комплексу протиепідеміологічних заходів.

 • Як і коли учні спеціальностей “водій” зможуть отримати документ про водіння?

Діяльність сервісних центрів МВС почне поступово відновлюватись тільки з 12 травня.
http://hsc.gov.ua/…/servisni-tsentri-mvs-vidnovlyuyut-svoy…/
Тож учні зможуть отримати документи про водіння після виконання практичної частини з водіння та проходження кваліфікаційної атестації й іспитів у сервісних центрах.

 •  Як здійснюється оплата праці на час карантину?

На період карантину за педагогами, викладачами та майстрами зберігається середня заробітні плата.

У випадку, якщо вчитель (викладач) виконує іншу організаційно-педагогічну роботу, то оплата його праці здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації

 • Як ведеться облік занять під час карантину?

У закладах фахової передвищої освіти на період карантину були затверджені накази про організацію освітнього процесу, якими було встановлено графік (розклад) занять у дистанційному режимі на період карантину у розрізі днів тижня, годин, академічних груп, зазначені засоби доступу здобувачів до навчальних матеріалів, засоби зворотного зв’язку між здобувачами освіти та викладачами, заходи моніторингу освітнього процесу зі сторони завідуючих відділень, заступників керівника та керівника закладу тощо.
Кожен викладач або інший працівник, який здійснює навчання відповідно до вищезазначеного наказу, індивідуально веде облік проведених ним занять за встановленою у закладі формою. Після завершення карантину навчальне навантаження, виконане викладачами та іншими працівниками у дистанційному режимі, обліковується у формах звітності як фактично виконане за відповідний період часу.

 • Як і коли закінчиться навчальний рік у закладах фахової передвищої освіти?

Рішення про зміни тривалості навчання та його можливе продовження влітку заклади освіти приймають самостійно. Дистанційне навчання під час карантину, зміни до навчальних планів (завершення дисциплін наступного року), подовження періоду навчання влітку або ущільнення освітнього процесу після карантину має дозволити своєчасно завершити навчальний рік. МОН рекомендує закладам фахової передвищої освіти ущільнювати графіки освітніх процесів на невипускних курсах лише у виняткових випадках, не допускаючи скорочення змісту та обсягів лабораторних занять.

 • Яким чином забезпечити автентифікацію студента під час екзаменаційної сесії у дистанційному форматі?

Звертаємо увагу, що кожен викладач знає своїх студентів і у більшості випадків може їх ідентифікувати. Але у випадку необхідності викладачу може допомогти це зробити працівник закладу, який добре знає студентів групи, наприклад, куратор.

 • Як бути зі студентами, які не мають можливості своєчасно виходити на зв’язок і складати дистанційно семестрові іспити?

Розробляти графік складання підсумкових контролів у межах відведеного періоду часу необхідно, максимально враховуючи можливості студентів і викладачів. Такий графік має бути максимально гнучким і зручним для всіх.

 • Як забезпечити проведення випускних іспитів у дистанційному форматі у разі відсутності у селах інтернету, технічних засобів тощо? Чи можна таким студентам складати ПА безпосередньо у закладі освіти?

У випадку відсутності інтернету та технічних засобів іспити можна проводити усно, використовувати мобільний зв’язок. Безпосередньо у закладі освіти іспити можна буде складати лише тоді, коли будуть зняті карантинні обмеження на відвідування закладів освіти.

 • Як і коли відбуватиметься переддипломна практика?

Переддипломна практика має відбуватися у дистанційному форматі.

 • Як має відбуватися порядок організації переддипломної практики в дистанційному режимі?

Викладачі можуть підготувати завдання теоретичного і розрахункового характеру, максимально наближені до змісту завдань практики. Для переддипломної практики необхідно коригувати зміст випускових робіт та дати студентам можливість виконати завдання і розрахунки на умовних прикладах.
Разом з тим для студентів, які навчаються на контракті, повне виконання зобов’язань сторонами договору може бути відтерміноване.
Також маємо пам’ятати, що результати навчання формуються протягом кількох років. На їхнє досягнення працювали й інші компоненти освітньої програми на попередніх курсах і працюватимуть надалі для студентів, які цього року не випускаються. Обмеження наразі є тимчасовими і вони стосувались лише частини одного семестру навчання.

 • Як відбуватиметься акредитація освітніх програм фахової передвищої освіті під час карантину?

Акредитація буде відбуватися згідно раніше затвердженого Положення про акредитацію в Акредитаційній комісії України. З урахуванням карантинних обмежень можуть бути змінені терміни та організація проведення акредитаційної експертизи.

 • Як відбуватиметься вступ до фахової передвищої освіти?

Вступ до закладів фахової передвищої освіти у 2020 році буде відбуватися згідно вимог затверджених Умов прийому. Проєкт наказу про внесення змін до Умов прийому, пов’язаних із запровадженням заходів запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, розміщено на сайті Міністерства освіти і науки для громадського обговорення.

 • Що робити з випускниками закладів фахової передвищої освіти, які отримали за результатами ЗНО незадовільні оцінки, термін навчання яких становить 2 роки 10 міс?

Таким випускникам може бути надано короткострокову академічну відпустку на час складання державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання. Після успішного складання якої вони можуть скласти атестацію здобувачів і отримати диплом.

 • Коли буде опубліковано для обговорення проєкт Типового положення про організацію освітнього процесу у закладах фахової передвищої освіти?

Проєкт Типового положення про організацію освітнього процесу в закладах фахової передвищої освіти наразі розробляється.

Чи має кадровий склад фахового коледжу, що випускає молодших спеціалістів, відповідати ліцензійним умовам по вищій освіті?
Підготовка молодших спеціалістів здійснюється на підставі ліцензій, виданих до 2015 року. Відповідні вимоги до кадрового складу були чітко визначені Ліцензійними вимогами.

 • Чи зможуть фахові молодші бакалаври вступати до закладів вищої освіти одразу на третій курс або за скороченою програмою?

Така можливість передбачена Законом України “Про фахову передвищу освіту” з урахуванням стандартів вищої освіти.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *