Необхідно забезпечити надання якісних послуг дітям з особливими освітніми потребами за місцем їх проживання, – Сергій Шкарлет

mon.gov.ua

11 лютого, відбулося засідання Міжвідомчої комісії з питань охорони дитинства, в якому взяли участь Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет, Міністр соціальної політики Марина Лазебна, Міністр охорони здоров’я Максим Степанов та інші представники органів державної влади, дотичні до сфери захисту прав дітей.

Учасники заходу обговорили проблеми та виклики в процесі реалізації Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017–2026 роки й реформи децентралізації щодо функціонування закладів інституційного догляду і виховання.

Міністр Сергій Шкарлет звернув увагу на те, що виконання Стратегії має здійснюватися після забезпечення місцевими органами влади додаткової підтримки дітей з особливими освітніми потребами. Зокрема, за умови реалізації таких заходів:

  • створення доступної інфраструктури;
  • долучення педагогічних працівників (тифлопедагогів, сурдопедагогів, корекційних педагогів для навчання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку) та медичних і соціальних фахівців для надання відповідних послуг за місцем проживання.

«МОН не вбачає за доцільне закриття спеціальних закладів освіти, в яких надаються високоспеціалізовані освітні послуги для дітей зі складними фізичними та інтелектуальними порушеннями. Їх діяльність  ґрунтується на світовому досвіді. Такі заклади освіти з високим кадровим і технічним потенціалом мають стати майданчиком для розвитку інклюзивної освіти», – зазначив Сергій Шкарлет.

Зокрема, Міністр запропонував виключити спеціалізовані заклади освіти та ліцеї з переліку закладів освіти, які мають змінити особливості своєї діяльності до 2026 року. Така необхідність обумовлена специфікою освітнього процесу при влаштуванні дітей до пансіонів цих закладів.

Сергій Шкарлет також повідомив, що за статистикою збільшення кількості дітей  майже в п’ять разів в інклюзивних класах за останні 5 років  не вплинуло на контингент учнів спеціальних шкіл та навчально-реабілітаційних центрів.

Під час обговорення було зазначено, що місцеві органи управління освітою для надання якісних освітніх послуг дітям з ООП за місцем їх проживання мають сприяти наступним цілям:

  • розвиток мережі доступних закладів освіти для дітей з особливими освітніми потребами;
  • осучаснення навчально-методичної та корекційно-розвиткової бази закладів освіти; 
  • підвищення кваліфікації педагогічних працівників для роботи в умовах інклюзії.

Міністр Сергій Шкарлет також повідомив про основні пріоритети МОН у сфері інклюзивної освіти:

  • затвердження Національної стратегії розвитку інклюзивної освіти на 2021–2031 роки;
  • оновлення змісту освіту для дітей з особливими освітніми потребами, забезпечення новими підручниками посібниками;   
  • створення ефективної моделі надання освітніх послуг у закладах охорони здоров’я;
  • розроблення методичних рекомендацій щодо застосування рівнів підтримки в освітньому процесі осіб з особливими освітніми потребами в інклюзивних класах (групах) та їх застосування.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *